Klimat, przyczyny zmian

Klimat na naszej planecie zmienia się na przestrzeni dziejów. Klimatolodzy wskazują trzy podstawowe procesy klimatotwórcze: obieg ciepła, obieg wody i krążenie powietrza, oraz czynniki geograficzne: układ lądów i oceanów, wysokość n.p.m.

Zmiany klimatu wynikać mogą z działania wymuszeń klimatycznych, zarówno naturalnych (takich jak ilość dochodzącego promieniowania słonecznego), jak i działalności człowieka (jak emisja gazów cieplarnianych). Mogą być również skutkiem wewnętrznej zmienności klimatycznej.

Przyczyny zmian klimatu w historii geologicznej Ziemi są tematem intensywnych badań. Raporty Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) precyzują obecny stan wiedzy na temat przyczyn zarówno globalnego ocieplenia, jak i zmian klimatu które miały miejsce w odległej przeszłości. Analizy przypisują czynnikom antropogenicznym (działalności człowieka), przede wszystkim emisjom CO2, znaczną rolę w procesie ocieplania klimatu.  

Według niektórych klimatologów możliwe jest uniknięcie najbardziej katastrofalnych skutków zmian klimatu. Wymaga to ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do takiego poziomu, by klimat nie ocieplił się więcej niż 1,5 stopnia w porównaniu do epoki przedindustrialnej.

O ile nie mamy wpływu na czynniki naturalne, możemy zadbać o jakość naszego życia poprzez działania proekologiczne.

 

Ślad węglowy

Pojęcie śladu węglowego pojawiło się stosunkowo niedawno i oznacza jedną z metod liczenia emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. Może on dotyczyć produktów i usług, aktywności pojedynczych osób i gospodarstw domowych, a także działalności przedsiębiorstw, rządów czy całych sektorów gospodarki.

Zmniejszenie naszego śladu węglowego polega na zużyciu mniejszej ilości energii. Efektywność energetyczną osiągamy, gdy wykonujemy to samo zadanie lub mamy taką samą wydajność, ale przy mniejszej ilości odpadów  

 

Zmniejszenie śladu węglowego w budownictwie

W przypadku budownictwa jest kilka elementów wpływających na ograniczenie śladu węglowego: usytuowanie budynku, wybór odpowiedniego projektu, czy zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Jednak podstawowym elementem jest ochrona budynku przed stratami ciepła, czyli izolacja, która ma ogromny wpływ na efektywność energetyczną.

Jak właściwa izolacja może zmniejszyć wielkość śladu węglowego?

Izolacja działa w prosty sposób: zapobiega utracie i pozyskiwaniu ciepła. Minimalizuje straty lub pozyskiwanie ciepła w budynku w wyniku jego przewodzenia, konwekcji lub promieniowania. Służy jako bariera między wnętrzem a zewnętrzem czyli dwoma miejscami różniącymi się temperaturą.

Izolację wykonuje się głównie na dachu, poddaszu, oknach, drzwiach, ścianach, czyli w miejscach gdzie ciepło może łatwo uciec, lub dostać się nieproszone.

 

Izolacja BOLIX przez cały rok

Ochrona budynku przed zmianami temperatury jest ważna nie tylko zimą.

Podczas letnich upałów, właściwie zastosowane ocieplenie pozwoli również uniknąć nagrzewania się murów. Ma to znaczenie ekonomiczne i ekologiczne – ocieplenie domu obniża koszty ogrzewania oraz zmniejsza emisję CO2 do atmosfery.

Przy odpowiedniej izolacji system ogrzewania/chłodzenia BOLIX działa prawidłowo i może zaoszczędzić nawet do 30% zużycia energii.

Eksploatacja domu staje się znacznie tańsza i bardziej komfortowa. Koszty poniesione na inwestycję zwracają się relatywnie szybko. Na systemy dociepleń BOLIX można uzyskać gwarancje, których czas trwania i zakres jest zależne od konkretnego systemu i jego właściwości.  

 

Ocieplanie elewacji

BOLIX zapewnia dostęp do wszystkich niezbędnych elementów potrzebnych do wykonania prawidłowego ocieplenia, w tym:

- systemy dociepleń budynków i elewacji termoizolujące  

- systemy premium, wyjątkowo odporne na urazy mechaniczne oraz  przeznaczone do domów pasywnych i energooszczędnych.

Spełniają one wszystkie wymagania nowoczesnego, ekologicznego budownictwa. Z ich pomocą termoizolacja budynku staje się znacznie prostsza i wysoce skuteczna. Kompleksowe systemy dociepleń domów mogą zostać zastosowane m.in. w ścianach zewnętrznych budynków ETICS i popularnych podłoży mineralnych, takich jak beton, cegły, tynki cementowe czy tynki silikatowe.

Ograniczenie emisji CO2 – to ważne!

Większość energii w Europie jest wykorzystywana głównie do ogrzewania domów i budynków, a najważniejszym wyzwaniem, przed którym stoi obecnie ludzkość, jest konieczność zmniejszenia poziomu dwutlenku węgla.

Utrzymanie naszego świata w ekologicznej równowadze i maksymalne obniżenie emisji dwutlenku węgla jest wyzwaniem. To wyzwanie jest do zrealizowania, choć wymaga zwiększenia świadomości zagrożeń i możliwości zastosowania nowoczesnych metod wytwarzania i oszczędzania energii.

Sektor budowlany ma duży potencjał w zmniejszaniu obciążeń środowiska, BOLIX zdaje sobie z tego sprawę i zachęca swoich klientów do skorzystania z oferowanych rozwiązań, dzięki którym można uzyskać maksymalną redukcję emisji dwutlenku węgla w połączeniu z solidnością i pięknem wykonania.