Prace ociepleniowe należy rozpocząć od sprawdzenia i przygotowania podłoża, do którego będziemy mocować styropian lub wełnę.
Listwa startowa (lub kapinosowa) aluminiowa to element rozpoczynający montaż ocieplenia. To fragment systemu, który ułatwia prawidłowe przyklejenie termoizolacji.
Płyty styropianowe należy przyklejać w układzie poziomym, z zachowaniem mijankowego układu spoin pionowych. Na ścianach z prefabrykatów położenie płyt termoizolacyjnych należy tak rozplanować, aby ich styki nie pokrywały się ze złączami płyt prefabrykowanych.
Przyklejaniu płyt z wełny mineralnej należy poświęcić szczególną uwagę – dlaczego? Ponieważ kontakt zaprawy klejącej z powierzchnią płyt jako materiału włóknistego (często hydrofobizowanego) musi być wzmocniony poprzez wtarcie cienkiej warstwy kleju w miejsca, gdzie będzie nałożona zasadnicza warstwa zaprawy klejowej.
Przed wykonaniem ciągłej warstwy zbrojonej na powierzchni ocieplenia należy najpierw wykonać wstawki wzmacniające w narożach otworów okiennych i drzwiowych.
Zbrojona warstwa zaprawy klejącej ma za zadanie chronić izolację termiczną przed uszkodzeniami mechanicznymi, przenosić obciążenia wiatru oraz kompensować naprężenia termiczne. Jest ona także podłożem pod tynki zewnętrzne i chroni wewnętrzne warstwy systemu przed czynnikami atmosferycznymi.
Tynkowanie - wskazówki wykonawcze
Jednym z podstawowych kryteriów podziału systemów ociepleń jest sposób zamocowania termoizolacji. Wyróżniamy: systemy klejone, systemy klejone z dodatkowym mocowaniem mechanicznym oraz systemy mocowane mechanicznie. Warto jednak temu zagadnieniu poświęcić więcej uwagi.
Aby ocenić, czy podłoże jest prawidłowo przygotowane do przyklejania płyt termoizolacyjnych, należy wykonać prosty test przyczepności. Próba ta polega na przyklejeniu na elewacji zaprawą klejąca do styropianu około 10 próbek styropianu fasadowego o wym. 10 x 10 cm i grubości 5 cm. Po min. 48 -72 h w optymalnych warunkach pogodowych należy dokonać ich ręcznego oderwania.
Metoda klejenia jest niezwykle istotna i wpływa m.in na nieodkształcalność płyt czy bezpieczeństwo w przypadku pożaru. Dowiedz się, dlaczego płyty termoizolacyjne należy kleić metodą "pasmowo-punktową".
Mocowanie mechaniczne ocieplenia od wielu lat jest kwestią dyskusyjną w kręgach środowisk ociepleniowych. Jedni uważają, że zawsze trzeba stosować mocowanie mechaniczne, inni - że nie jest to konieczne. Istnieją pewne warunki determinujące konieczność mocowania mechanicznego ocieplenia lub jej brak. Zobaczmy, jak jest naprawdę.
Warstwa zbrojona stanowi bardzo ważny element ocieplenia. Przejmuje i przenosi naprężenia termiczne, zabezpiecza przed uszkodzeniami oraz ma stanowić stabilne podłoże dla wyprawy tynkarskiej.
Warstwa wierzchnia ocieplenia to z jednej strony ochrona budynku przed czynnikami atmosferycznymi, a z drugiej - jego estetyka. Bardzo ważne jest, aby właściwie dobrać tynk do rodzaju zastosowanego materiału termoizolacyjnego oraz prowadzić prace tynkarskie w stabilnych warunkach atmosferycznych.
Podczas klejenia termoizolacji warto zwrócić uwagę, aby materiał termoizolacyjny tworzył po zamocowaniu równą płaszczyznę.
Śledź nas
Infolinia + 48 801 650 222
Informujemy, że administratorem danych osobowych jest
Bolix S.A. z siedzibą przy ul. Stolarskiej 8 w Żywcu.
Szczegółowe informacje dostepne na stronie: Klauzula informacyjna