Tynkowanie - wskazówki wykonawcze

Bezpośrednio przed użyciem całą zawartość opakowania należy bardzo dokładnie wymieszać mieszarką/wiertarką wolnoobrotową (wyposażoną w mieszadło koszykowe), aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Po jej uzyskaniu dalsze mieszanie jest niewskazane ze względu na możliwość nadmiernego napowietrzenia masy.

 

Przemieszaną masę tynkarską należy rozprowadzić cienką, równomierną warstwą na zagruntowanym podłożu, używając do tego celu długiej pacy ze stali nierdzewnej. Następnie krótką pacą ze stali nierdzewnej usunąć nadmiar tynku do warstwy o grubości kruszywa zawartego w masie (zebrany materiał można wykorzystać po jego ponownym przemieszaniu). Żądaną strukturę wyprawy należy wyprowadzić przez zatarcie nałożonego tynku płaską pacą z tworzywa. Operację zacierania wykonać zgodnie z opisem podanym na opakowaniu tynku (w zależności od jego struktury) przy niewielkim nacisku pacy, równomiernie na całej powierzchni elewacji.

Wskazówki wykonawcze:

■ Przed zastosowaniem tynków/farb/gruntów, a w szczególności opartych na spoiwach silikatowych elementy, które mogą ulec zabrudzeniu należy bezwzględnie osłonić.

■ Przygotowane masy tynkarskie należy nakładać na zagruntowanym podłożu dopiero po całkowitym wyschnięciu preparatu gruntującego.

■ Przed nakładaniem barwionych mas tynkarskich zalecamy gruntowanie podłoża podkładem tynkarskim w kolorach zbieżnych z kolorystyką tynku.

■ Proces aplikacji i wiązania mas tynkarskich powinien przebiegać przy bezdeszczowej pogodzie w temperaturze otoczenia i podłoża od +5°C do +25°C(nie dotyczy tynków silikatowych) oraz przy stabilnej wilgotności powietrza. Zbyt wysoka wilgotność i niska temperatura powodują wydłużenie czasu wiązania tynku.

■ Proces aplikacji i wiązania tynku silikatowego powinien przebiegać przy bezdeszczowej pogodzie w temperaturze otoczenia i podłoża od +10°C do +25°C przy stabilnej wilgotności powietrza (około 55-65%). Zbyt wysoka wilgotność i za niska temperatura powodują znaczne wydłużenie czasu wiązania tynku.

■ Prace tynkarskie należy wykonywać na powierzchniach nienarażonych na bezpośrednie oddziaływanie słońca i wiatru. Takie warunki powodują zbyt szybkie wysychanie tynku, co znacznie utrudnia, a czasami wręcz uniemożliwia, wyprowadzenie prawidłowej struktury tynku.

■ Po nałożeniu na podłoże "świeży" tynk należy chronić aż do momentu związania przed opadami atmosferycznymi.

■ Podczas realizacji robót dociepleniowych zaleca się zabezpieczenie rusztowań siatkami osłonowymi w celu zminimalizowania niekorzystnych czynników zewnętrznych.

■ Dla uzyskania optymalnych walorów estetycznych zalecane jest wykonanie elewacji stanowiącej odrębną całość w jednym etapie wykonawczym, materiałem z jednej partii produkcyjnej.