Jedną z ważniejszych czynności w procesie ocieplania budynku jest ocena i właściwe przygotowanie podłoża – ścian zewnętrznych. W przypadku budynków nowowznoszonych najczęściej mamy do czynienia z relatywnie świeżym, mocnym podłożem o przewidywalnych właściwościach. Bardziej problematyczne jest podłoże w budynkach istniejących. Oczywiście stan podłoża zależy od czasu eksploatacji, użytych materiałów oraz intensywności oddziaływania czynników środowiskowych.
Oceniamy kilka zasadniczych obszarów ściany: geometrię podłoża (odchylenia ścian od pionu i płaszczyzny - nierówności), sposób zamocowania okien, drzwi i instalacji, stan techniczny, a w szczególności wytrzymałość (nośność) podłoża, stan orynnowania i obróbek blacharskich, usterki elewacji (np. pęknięcia, zacieki, zawilgocenia itp.). Wszelkie instalacje muszą zostać jednoznacznie zlokalizowane i oznaczone z uwagi na fakt mocowania mechanicznego ocieplenia do podłoża.
Uwaga: niewłaściwa ocena nośności powierzchni ścian oraz brak odpowiedniego przygotowania podłoża może spowodować poważne uszkodzenie systemu ociepleniowego z odpadnięciem ocieplenia od ściany włącznie.
Aby ocenić stan i jakość podłoża, zawsze przed przystąpieniem do przyklejania płyt styropianowych zaleca się wykonać próbę przyczepności. Próba ta jest bardzo prosta i pozwala sprawdzić, zwłaszcza na niepewnym podłożu, jego wytrzymałość.
Ocena geometrii podłoża, tj. równości powierzchni i odchylenia od pionu i płaszczyzny, jest również bardzo ważna. Należy pamiętać, że znaczne nierówności i krzywizny nie tylko obniżają efekt końcowy prac, ale także zmniejszają wytrzymałość mechaniczną i trwałość całego układu. Paradoksalnie istnieje ścisły związek pomiędzy skutecznością zamocowania klejowego termoizolacji do ściany, a jej stanem równości.
Poniżej prezentujemy kilka użytecznych sposobów wyrównywania podłoża.
„Określenie ,,budynki wielkopłytowe” oznacza budynki, których ściany konstrukcyjne i stropy wykonane są z prefabrykatów wielkowymiarowych, czyli z płyt ściennych o wysokości równej wysokości kondygnacji i płyt stropowych o długości równej rozpiętości stropu” [7]. ,,Specyfika budownictwa wielkopłytowego wynika z konsekwencji scalania wielkowymiarowych prefabrykatów w ściany i stropy, tworzące przestrzennych ustrój budynku” [7].
Śledź nas
Infolinia + 48 801 650 222
Informujemy, że administratorem danych osobowych jest
Bolix S.A. z siedzibą przy ul. Stolarskiej 8 w Żywcu.
Szczegółowe informacje dostepne na stronie: Klauzula informacyjna