Mocowanie mechaniczne ocieplenia od wielu lat jest kwestią dyskusyjną w kręgach środowisk ociepleniowych. Jedni uważają, że zawsze trzeba stosować mocowanie mechaniczne, inni - że nie jest to konieczne. Istnieją pewne warunki determinujące konieczność mocowania mechanicznego ocieplenia lub jej brak. Zobaczmy, jak jest naprawdę.
Posługując się wytycznymi Instytutu Techniki Budowalnej należy stwierdzić, że spośród technik mocowania ociepleń istnieją trzy podstawowe opcje:
- Mocowanie wyłącznie klejowe – w przypadku budynków do wysokości 12 m z odpowiednio pewnym i przygotowanym podłożem. Tutaj bardzo ważne jest, aby połączenie płyt termoizolacji z podłożem było gwarantowane, co należy sprawdzić w każdym przypadku. Zasada ta nie dotyczy mocowania fasadowych płyt z wełny mineralnej o zaburzonym układzie włókien – takie płyty zawsze muszą być mocowane dodatkowo łącznikami mechanicznymi z trzpieniem stalowym.
- Mocowanie klejowe z dodatkowym mocowaniem za pomocą łączników mechanicznych – przy którym przyjmuje się że wszystkie obciążenia działające na ocieplenie przejmuje i przenosi na konstrukcję ściany spoina z zaprawy klejącej, a funkcje dodatkowego mocowania np. od ssania wiatru wspomaga mocowanie mechaniczne. Wówczas stosuje się nie mniej niż 4 łączniki/m2.
- Mocowanie mechaniczne – za pomocą łączników mechanicznych z trzpieniem stalowym, zawsze z dodatkowym zastosowaniem zaprawy klejącej. Wówczas zakłada się, że łączniki pełnią funkcję mocowania zasadniczego, a zaprawa - mocowania wspomagającego. Takie mocowanie stosuje się najczęściej w przypadku wykonywania ponownych ociepleń na istniejące.
Najczęściej w budownictwie jednorodzinnym i niskim stosowana jest technika klejenia termoizolacji z dodatkowym mocowaniem łącznikami mechanicznymi.
Ponadto doradzamy stosowanie tzw. mocowania zagłębionego, które istotnie ogranicza występowanie punktowego mostka termicznego i pozwala ograniczyć powstawania tzw. zjawiska ,,biedronki".
Można temu zapobiec stosując właściwe łączniki mechaniczne we właściwy sposób. Poniżej przykład:
Technika mocowanie zagłębionego z wyfrezowaniem materiału termoizolacyjnego
Zdjęcia firmy EJOT
Mocowanie zagłębione należy stosować w przypadku styropianu o grubości nie mniejszej niż 80 mm. W przypadku wełny należy dostosować technikę mocowania do rodzaju wełny.