Montaż zewnętrznych parapetów okiennych jest niezwykle ważnym etapem prac w trakcie ocieplenia budynku. Dowiedz się, jak prawidłowo się do niego przygotować oraz na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie prac montażowych. Przedstawiamy kilka cennych wskazówek dotyczących zewnętrznych parapetów okiennych.
- Parapet musi być na tyle szeroki, by wychodził na około 4 cm poza lico ściany, a jego płaszczyzna powinna być nachylona pod kątem około 5°, tak by woda nie gromadziła się na jego powierzchni, ale spływała grawitacyjnie ku zewnętrznej krawędzi.
- Dzięki wysunięciu poza ścianę, spływające krople nie zwilżają wyprawy tynkarskiej.
- Odpowiednie wyprofilowanie krawędzi zewnętrznej parapetu, zwanej kapinosem, uniemożliwia zwilżanie spodu parapetu, jednocześnie odprowadzając wodę poza lico elewacji.
- Wszystkie połączenia parapetu z ramą okna oraz w obrębie wnęki okiennej muszą być szczelne.
- Końcówki parapetu nie mogą sztywno przylegać do ścianek otworu okiennego ze względu na zjawisko rozszerzalności termicznej.
- Wahania temperatur powodują zmiany wymiarów parapetu, co w konsekwencji może doprowadzać do naprężeń oraz pęknięć w obrębie połączenia z systemem ociepleń w narożach wnęk okiennych. Zatem dobierając parapet trzeba zachować dystans na obu jego końcach, proporcjonalny do jego długości.
- Na końce parapetów metalowych należy montować zakończenia z tworzywa, które pozwalają na bezpieczne ustawienie dylatacji jednocześnie spełniając rolę estetycznego wykończenia.
- Krawędź parapetu stykająca się z ramą okienną powinna być wsunięta w specjalnie do tego celu przeznaczony wrąb oraz dodatkowo przymocowanymechanicznie za pomocą śrub. Natomiast jeśli parapet zachodzi na dolną ościeżnicę okienną, należy to połączenie uszczelnić np. paskiem samoprzylepnej taśmy butylowej oraz masą trwale elastyczną Niedopuszczalny jest montaż w sposób, który zasłaniałby otwory odprowadzające wilgoć umieszczone na ościeżnicy. Na dolnej krawędzi wnęki okiennej można dodatkowo zamontować listwę podparapetową z pasmem taśm rozprężnej oraz samoprzylepną taśmą.
- Do czasu zakończenia robót ociepleniowych parapety okienne należy zabezpieczyć folią ochronną.
- We wnękach okiennych, gdy okno nie licuje z zewnętrzną powierzchnią ściany, do ocieplania powinien być stosowany obwodowo styropian o grubości około 2-4cm, dodatkowo zaleca się rozważenie skucia starych tynków. Celem zminimalizowania powstania mostków termicznych w tych miejscach można stosować termoizolacje o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła np. styropiany grafitowe.
Jakie mogą być skutki nieprawidłowego montażu parapetów zewnętrznych?