Design Collection Diament
Jak SMOG wpływa na nasze zdrowie?
Termomodernizacja sposobem na walkę ze smogiem!
Wspólnie stwórzmy Polskę bez smogu!
BOLIX PC-B w układzie zespolonym z podłożem na balkonie
Instrukcja reprofilacji ubytków w żelbetonowej płycie balkonowej z zastosowaniem systemu naprawczego BOLIX.
Film instruktazowy, instrukcja wykonania dekoracyjnego tynku cienkowarstwowego.
Film instruktażowy BOLIX Metallic Point instrukcja nakładania farby Metalic Point i gładzi GMP.
Film z zastosowania żywicy poliuretanowej BOLIX GS na próbce blacharskiej (balkony, loggie, tarasy).
Film z wykonywania tynku dekoracyjnego z miką. W filmie zastosowano kolor Grey Light / TMD 29.
Film pokazuje jak poprawnie wykonać efekt deski na elewacji krok po kroku. W filmie zaprezentowano kolor Nut / BWD TR 57.
Unikalne rozwiązanie wzmacniające montaż termoizolacji!
Poznaj cztery nowatorskie rozwiązania Bolix HD
Budowa wraz z wykończeniem domu to jedna z najważniejszych i najbardziej kosztownych inwestycji. Takie przedsięwzięcie obarczone jest dużym ryzykiem, wynikającym często z braku specjalistycznej wiedzy. Aby to ryzyko zminimalizować i użytkować dom przez długie lata bez konieczności przeprowadzania remontów, najlepiej zastosować materiały o jakości potwierdzonej długoletnią gwarancją.
Prezentujemy system dla budynków pasywnych - BOLIX PASSIVE THERM
Jak zachować estetykę elewacji przez lata? Czy można ochronić kolorystkę tynków i farb? Jak poradzić sobie z myciem elewacji? Jak zlikwidować zielono-brunatne naloty alg i grzybów?
Bezpośrednio przed użyciem, całą zawartość opakowania należy bardzo dokładnie wymieszać mieszarką/wiertarką wolnoobrotową (wyposażoną w mieszadło koszykowe), aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Po jej uzyskaniu, dalsze mieszanie jest niewskazane ze względu na możliwość nadmiernego napowietrzenia masy.
Zastosowanie odpowiedniego preparatu gruntującego podnosi przyczepność tynku do podłoża oraz ułatwia prace związane z jego aplikacją. Zmniejsza i ujednolica chłonność oraz wyrównuje przebieg procesu wiązania i wysychania nałożonego tynku.
Miejsca połączeń docieplenia ze stolarką okienną, drzwiami, bramami garażowymi itd. należy uszczelnić odpowiednimi materiałami tj. tzw listwami przyokiennymi. W miejscach tych występuje duże skupienie naprężeń i może dojść do pęknięć i nieszczelności, spowodowanych odmiennym sposobem pracy termicznej różnych materiałów.
Istniejące na ścianach szczeliny dylatacyjne muszą być przeniesione na warstwę ocieplenia. Służą do tego profile dylatacyjne. Ich montaż zapewnia szczelność układu ociepleniowego przed wnikaniem wilgoci oraz umożliwia niezależną pracę oddylatowanych sekcji. Poszukujesz profilu dylatacyjnego elewacyjnego, za pomocą którego stworzysz bezpieczne wykończenie systemu dociepleń? Zagwarantują Ci to wysokiej jakości profile dylatacyjne Bolix!
Zewnętrzna powierzchnia przyklejonych płyt styropianowych musi być równa i ciągła. Po związaniu zaprawy klejącej, a następnie po zamocowaniu mechanicznym do podłoża oraz uzupełnieniu nieciągłości, na łączeniach płyt styropianowych należy całą zewnętrzną powierzchnię termoizolacji przeszlifować gruboziarnistym papierem ściernym lub przy pomocy pacy szlifierskiej do styropianu. W trakcie lub po operacjach szlifowania każdorazowo należy usunąć powstały pył.
Często nawet skrupulatny montaż może powodować powstawanie nieciągłości izolacji powstających na styku płyt styropianowych. Wypełnianie szczelin między płytami styropianowymi zaprawą klejącą jest niedopuszczalne, ponieważ w miejscach tych powstają mostki termiczne, wywołane wyższą przewodnością cieplną kleju niż termoizolacji. Gdy szczelina jest większa niż 2 mm, zaleca się wypełnienie styropianem na całej grubości warstwy termoizolacyjnej lub niskorozprężną pianką poliuretanową.
Płyty termoizolacyjne należy mocować do podłoża przy użyciu łączników mechanicznych, które należy zastosować i zamontować zgodnie z wytycznymi zawartymi w Projekcie Technicznym (typ łączników, ich długość, liczba, rozmieszczenie i głębokość zakotwienia).
„Określenie ,,budynki wielkopłytowe” oznacza budynki, których ściany konstrukcyjne i stropy wykonane są z prefabrykatów wielkowymiarowych, czyli z płyt ściennych o wysokości równej wysokości kondygnacji i płyt stropowych o długości równej rozpiętości stropu” [7]. ,,Specyfika budownictwa wielkopłytowego wynika z konsekwencji scalania wielkowymiarowych prefabrykatów w ściany i stropy, tworzące przestrzennych ustrój budynku” [7].
Poniżej prezentujemy kilka użytecznych sposobów wyrównywania podłoża.
Ocena geometrii podłoża, tj. równości powierzchni i odchylenia od pionu i płaszczyzny, jest również bardzo ważna. Należy pamiętać, że znaczne nierówności i krzywizny nie tylko obniżają efekt końcowy prac, ale także zmniejszają wytrzymałość mechaniczną i trwałość całego układu. Paradoksalnie istnieje ścisły związek pomiędzy skutecznością zamocowania klejowego termoizolacji do ściany, a jej stanem równości.
Aby ocenić stan i jakość podłoża, zawsze przed przystąpieniem do przyklejania płyt styropianowych zaleca się wykonać próbę przyczepności. Próba ta jest bardzo prosta i pozwala sprawdzić, zwłaszcza na niepewnym podłożu, jego wytrzymałość.
Uwaga: niewłaściwa ocena nośności powierzchni ścian oraz brak odpowiedniego przygotowania podłoża może spowodować poważne uszkodzenie systemu ociepleniowego z odpadnięciem ocieplenia od ściany włącznie.
Oceniamy kilka zasadniczych obszarów ściany: geometrię podłoża (odchylenia ścian od pionu i płaszczyzny - nierówności), sposób zamocowania okien, drzwi i instalacji, stan techniczny, a w szczególności wytrzymałość (nośność) podłoża, stan orynnowania i obróbek blacharskich, usterki elewacji (np. pęknięcia, zacieki, zawilgocenia itp.). Wszelkie instalacje muszą zostać jednoznacznie zlokalizowane i oznaczone z uwagi na fakt mocowania mechanicznego ocieplenia do podłoża.
Jedną z ważniejszych czynności w procesie ocieplania budynku jest ocena i właściwe przygotowanie podłoża – ścian zewnętrznych. W przypadku budynków nowowznoszonych najczęściej mamy do czynienia z relatywnie świeżym, mocnym podłożem o przewidywalnych właściwościach. Bardziej problematyczne jest podłoże w budynkach istniejących. Oczywiście stan podłoża zależy od czasu eksploatacji, użytych materiałów oraz intensywności oddziaływania czynników środowiskowych.
Podczas klejenia termoizolacji warto zwrócić uwagę, aby materiał termoizolacyjny tworzył po zamocowaniu równą płaszczyznę.
Warstwa wierzchnia ocieplenia to z jednej strony ochrona budynku przed czynnikami atmosferycznymi, a z drugiej - jego estetyka. Bardzo ważne jest, aby właściwie dobrać tynk do rodzaju zastosowanego materiału termoizolacyjnego oraz prowadzić prace tynkarskie w stabilnych warunkach atmosferycznych.
Warstwa zbrojona stanowi bardzo ważny element ocieplenia. Przejmuje i przenosi naprężenia termiczne, zabezpiecza przed uszkodzeniami oraz ma stanowić stabilne podłoże dla wyprawy tynkarskiej.
Mocowanie mechaniczne ocieplenia od wielu lat jest kwestią dyskusyjną w kręgach środowisk ociepleniowych. Jedni uważają, że zawsze trzeba stosować mocowanie mechaniczne, inni - że nie jest to konieczne. Istnieją pewne warunki determinujące konieczność mocowania mechanicznego ocieplenia lub jej brak. Zobaczmy, jak jest naprawdę.
Metoda klejenia jest niezwykle istotna i wpływa m.in na nieodkształcalność płyt czy bezpieczeństwo w przypadku pożaru. Dowiedz się, dlaczego płyty termoizolacyjne należy kleić metodą "pasmowo-punktową".
Aby ocenić, czy podłoże jest prawidłowo przygotowane do przyklejania płyt termoizolacyjnych, należy wykonać prosty test przyczepności. Próba ta polega na przyklejeniu na elewacji zaprawą klejąca do styropianu około 10 próbek styropianu fasadowego o wym. 10 x 10 cm i grubości 5 cm. Po min. 48 -72 h w optymalnych warunkach pogodowych należy dokonać ich ręcznego oderwania.
Każdy system ociepleniowy jest szczegółowo opisany w tzw. Aprobacie Technicznej krajowej lub europejskiej. Takie informacje można znaleźć na opakowaniach produktów wchodzących w skład systemu lub zapytać o to Sprzedawcę.
W obecnym czasie projektanci ociepleń dysponują praktycznie wszystkim, co potrzebne do projektowania. Istnieją klarowne wytyczne charakteryzujące parametry, jakim powinny odpowiadać budynki, jest określone zapotrzebowanie budynków na energię grzewczą oraz wszystkie metody obliczeniowe.
Warstwy ocieplenia tworzą zintegrowany układ i współpracują ze sobą wzajemnie w różnych zakresach. Każdy z elementów wchodzący w skład systemu ocieplenia spełnia określone zadania, dlatego tak ważne jest, aby zachowana była odpowiednia kolejność prac ociepleniowych.
Styropian (Expandowany PoliStyren EPS) pomimo iż na pierwszy rzut oka wydaje się być materiałem jednorodnym, w rzeczywistości jest kompozytem, mieszaniną składającą się z dwóch substancji: stałej czyli polistyrenu, który zajmuje zaledwie około 2% objętościowych oraz gazu, którym jest powietrze powyżej 98% objętościowych.
Najważniejszym dokumentem dla systemów ociepleń jest krajowa lub europejska Aprobata Techniczna, czyli pozytywna ocena techniczna wyrobu budowlanego, potwierdzająca jego przydatność do stosowania. Z ociepleniami ETICS wiąże się jednak szereg innych dokumentów, niezbędnych podczas realizacji robót ociepleniowych.
Warstwy składające się na ocieplenie tworzą zintegrowany układ i współpracują ze sobą wzajemnie w różnych zakresach, dlatego tak ważne jest ich badanie przez wyspecjalizowane Instytuty i laboratoria, potwierdzające ich wzajemną fizyko-chemiczną kompatybilność.
Jednym z podstawowych kryteriów podziału systemów ociepleń jest sposób zamocowania termoizolacji. Wyróżniamy: systemy klejone, systemy klejone z dodatkowym mocowaniem mechanicznym oraz systemy mocowane mechanicznie. Warto jednak temu zagadnieniu poświęcić więcej uwagi.
Tynkowanie - wskazówki wykonawcze
Jak prawidłowo wybrać tynk na elewację?
Zbrojona warstwa zaprawy klejącej ma za zadanie chronić izolację termiczną przed uszkodzeniami mechanicznymi, przenosić obciążenia wiatru oraz kompensować naprężenia termiczne. Jest ona także podłożem pod tynki zewnętrzne i chroni wewnętrzne warstwy systemu przed czynnikami atmosferycznymi.
Przed wykonaniem ciągłej warstwy zbrojonej na powierzchni ocieplenia należy najpierw wykonać wstawki wzmacniające w narożach otworów okiennych i drzwiowych.
Montaż zewnętrznych parapetów okiennych jest niezwykle ważnym etapem prac w trakcie ocieplenia budynku. Dowiedz się, jak prawidłowo się do niego przygotować oraz na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie prac montażowych. Przedstawiamy kilka cennych wskazówek dotyczących zewnętrznych parapetów okiennych.
Przyklejaniu płyt z wełny mineralnej należy poświęcić szczególną uwagę – dlaczego? Ponieważ kontakt zaprawy klejącej z powierzchnią płyt jako materiału włóknistego (często hydrofobizowanego) musi być wzmocniony poprzez wtarcie cienkiej warstwy kleju w miejsca, gdzie będzie nałożona zasadnicza warstwa zaprawy klejowej.
Płyty styropianowe należy przyklejać w układzie poziomym, z zachowaniem mijankowego układu spoin pionowych. Na ścianach z prefabrykatów położenie płyt termoizolacyjnych należy tak rozplanować, aby ich styki nie pokrywały się ze złączami płyt prefabrykowanych.
Listwa startowa (lub kapinosowa) aluminiowa to element rozpoczynający montaż ocieplenia. To fragment systemu, który ułatwia prawidłowe przyklejenie termoizolacji.
Prace ociepleniowe należy rozpocząć od sprawdzenia i przygotowania podłoża, do którego będziemy mocować styropian lub wełnę.
Dlatego, że ocieplenie składa się z bardzo konkretnych warstw, stanowiących zintegrowany układ, przed którym stoją określone zadania związane m.in. z odpornością na czynniki zewnętrzne (deszcz, słońce, mróz, śnieg itd.), oddziaływania mechaniczne (ssanie wiatru, uderzenia, mycie itp.), jak również oczekiwanie jak najwyższej trwałości i funkcjonalności.
Metoda zwana ETICS to najpopularniejszy w Polsce sposób ocieplania ścian budynków od zewnętrz. ETICS - Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków, wcześniej metoda ta nazywana była BSO (Bezspoinowy system ocieplania), jeszcze wcześniej metodą ,,Lekką mokrą”.
Większość inwestorów zastanawia się, jaki materiał izolacyjny wybrać - wełnę czy styropian? Oba rozwiązania mogą być stosowane zarówno na nowo wznoszonych budynkach, jak i tych poddawanych termomodernizacji. Pomiędzy styropianem a wełną mineralną istnieją jednak znaczące różnice, które mogą zadecydować o wyborze konkretnego materiału izolacyjnego, a tym samym całego systemu ociepleniowego.
W przypadku wyboru materiału tynkarskiego na izolację wykonaną w technologii BSO – obecnie ETICS w pierwszej kolejności należy rozważyć, czy dany tynk jest polecany na dany rodzaj materiału. Najczęściej tynki akrylowe oraz inne z dużym udziałem żywic akrylowych ze względu na większy opór dyfuzyjny nie są dopuszczone do stosowania na wełnie mineralnej. Bardzo istotnym jest, aby stosować materiały, które są składowymi danego systemu dociepleniowego (wzajemna kompatybilność produktów).
Projekt docieplenia powinien zostać opracowany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (wraz z poźn. zmianami) przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane w rozumieniu ustawy „Prawo Budowlane” z dnia 07 lipca 1994 roku wraz z późniejszymi zmianami. Projekt budowlany powinien być kompletny i zawierać wszystkie niezbędne dane i informacje.
Ocieplenie domu to nic innego niż warstwa izolująca, której zadaniem jest niedopuszczenie do wychłodzenia lub przegrzania wnętrza budynku.
Śledź nas
Infolinia + 48 801 650 222
Informujemy, że administratorem danych osobowych jest
Bolix S.A. z siedzibą przy ul. Stolarskiej 8 w Żywcu.
Szczegółowe informacje dostepne na stronie: Klauzula informacyjna